צוואות וירושות

מהי צוואה

צוואה היא מסמך משפטי הנכתב ע"י אדם מסוים. מסמך זה, מבטא את האופן שבו אותו אדם, מבקש שיחולק רכושו עם מותו. מכיוון שצוואה מהווה מסמך משפטי מהותי וחשוב, עליה להיכתב בדרכים מסוימות, אשר יקנו לה תוקף חוקי. במידה וצוואה נכתבת או נערכת שלא בהתאם לחוק הירושה, אזי מדובר בצוואה לא חוקית, שלא ניתן לממש.

אדם העורך צוואה כל עוד הוא לא נפטר , אזי הוא רשאי לשנות חלק מהצוואה או את כולה, ככל שיחפוץ.

4 סוגי צוואות לפי הדין בישראל

צוואה בכתב: צוואה בכתב יד אמורה להיכתב ע"י המצווה בעודו בחיים. כמו כן, כדי שצוואה הנכתבת בכתב יד תהיה צוואה חוקית, עליה לשאת תאריך הנכתב בכתב ידו של המצווה וכן לשאת את חתימתו של המצווה. המציאות מלמדת שצוואות בכתב יד ניתן לזייף, ניתן לכפות על כתיבתן וכן ניתן גם להשפיע על המצווה, לכתוב צוואה שתתאים בעיקר לאנשים מסוימים.

צוואה הנכתבת באמצעות עדים: צוואה הנכתבת בפני עדים, הינה צוואה הנחשבת לנפוצה ביותר. בדרך כלל צוואה שכזו נערכת ע"י עו"ד ונושאת את חתימתם של שני העדים במשרדו של עורך הדין בדרך כלל.  צוואה הנכתבת בפני עדים, צריכה להיחתם בפני שני עדים אשר מוטלת עליהם חובה לחתום על הצוואה ולאשר, כי מדובר בצוואה שנכתבה ע"י המצווה, ונחתמה בפניהם.

יש לציין, כי חוק הירושה קובע, כי אדם אשר כתב צוואה בכתב או כתב צוואה בנוכחות עדים, רשאי להפקיד אותה אצל רשם הירושה. בהתאם לחוק הירושה, אקט ה"הפקדה" מהווה ראייה לכך, שהמצווה אכן ערך צוואה כחוק.

צוואה בפני רשות: צוואה הנערכת בפני רשות, היא צוואה הנאמרת בעל פה או נכתבת בכתב יד ונמסרת לאיש ציבור . אדם יכול לצוות  בפני רשם הירושה, בפני שופט או רשם של בית המשפט, נוטריון, וכן בפני דיין בבית דין דתי.

צוואה שבעל פה: הצוואה המורכבת והבעייתית ביותר, היא צוואה הניתנת בעל פה.

צוואה שבעל פה מכונה גם צוואת "שכיב מרע" והיא יכולה להינתן בתנאים הבאים: על המצווה להיות משוכנע כי הוא על סף המוות. בנוסף, על הצוואה להימסר בעל פה לשני עדים. בזמן שהמצווה מצווה על העדים, מה ברצונו להוריש ולמי, על העדים לתעד את דבריו בזיכרון דברים ולתעד את הנסיבות, שבהן ניתנת הצוואה. עם סיום מתן הצוואה, על שני העדים לפנות מהר ככל הניתן לרשם הירושה ולהפקיד בידו את הצוואה.

מדובר בצוואה שיכולה להינתן רק בנסיבות חריגות, שבהן מוסר הצוואה סבור, כי הוא עתיד לסיים את חייו בהקדם לעיתים תאונת דרכים, התקף לב וכו'. כך שבניגוד לצוואות אחרות שהזכרנו, צוואה שניתנת בעל פה היא צוואה ל"שעת חירום" והיא הקשה ביותר להוכחה. צוואת "שכיב מרע" מקויימת במקרים חריגים רק במידה ואין מתנגדים.

עוד מאמרים בנושא:
לייעוץ ראשוני עם תרצה נוה השאירו פרטים:

  כתובתינו
  רח' כנרת 5 ב"ב מגדל בסר 3 (קומה 35)
  03-7532601
  פקס: 03-7532602
  שעות פעילות
  א-ה מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  tirza@navelaw.co.il
  2024 © כל הזכויות שמורות
  לייעוץ ראשוני עם תרצה נוה
  חייגו עכשיו: 03-753-2601
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: