מהו הסכם ממון

30.03.2019
small_pic2

בשנים האחרונות זוגות רבים מבקשים לערוך ביניהם הסכם ממון, על מנת לפתור מחלוקות קיימות ובעיקר על מנת להקטין את הסיכוי לבעיות שעלולות להיות בעתיד באשר לרכושם. כך למשל, רכוש של בן זוג אחד יכול להתערבב עם רכוש בן הזוג השני מכח החיים המשותפים, עניין היוצר מחלוקות רבות באשר לחלוקת הרכוש עם תום חיי הנישואין.

אמנם מחלוקות וגירושין זה בטח הדבר האחרון שאתם חושבים עליו עכשיו כשאתם מתכננים את העתיד שלכם ביחד. הרי אתם עסוקים בבחירת אולם, שמלה וצימר בצפון לירח הדבש. אבל דאגה לעתיד נטול מחלוקות זה הדבר הראשון שאתם צריכים לחשוב עליו.

הסכם ממון נפוץ בעיקר כיום בשני מגזרים: בני זוג שקיים ביניהם פער כלכלי משמעותי ואחד מהם מבקש להגן על רכושו, וכן בין בני זוג שלשניהם או לאחד מהם אלו נישואים שניים או פרק ב', ולפיכך הם נוהגים בזהירות ובשיקול דעת על מנת לצמצם עימותים וחיכוכים עתידיים.

הסכם ממון הוא הסכם שנחתם בין בני זוג העומדים להינשא או שהם כבר נשואים, וגם בין ידועים בציבור ובני זוג חד מיניים המחליטים לחיות חיים משותפים. מטרת ההסכם היא להבטיח את הזכויות הרכושיות של בני הזוג במקרה של פרידה או גירושין.

לעיתים, הסכם ממון "הורג" את הרומנטיקה אך "מציל" את חשבון הבנק.

היתרון הגדול בחתימה על הסכם ממון הוא, שהוא מעניק שקט נפשי וודאות בהמשך חיי הנישואין לבעל הרכוש במקרה של פרידה או גירושין וחוסך עלויות כספיות רבות.

לעומת זאת, יש פגיעה באמון בין בני הזוג והצד הנפגע יכול לפרק את הקשר ביניהם ולגרום למתחים רבים.

יש להגדיר במדוייק את הרכיבים שברצון בני הזוג לכלול בהסכם ממון. רכוש כגון דירה מלפני הנישואין, עסק מלפני הנישואין, חשבונות בנק וזכויות סוציאליות, מוניטין אישי ועסקי וכו'. כמו כן, לעיתים מי מבני הזוג מציין אף את עניין "הבגידה" של מי מהצדדים ואת הסנקציה הכרוכה בצידה.

יש לזכור שאין לכלול בהסכם ממון ירושה עתידית, סעיף זה אינו תקף וביהמ"ש לא יאשרו, לפיכך יש צורך לערוך צוואה.

בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג, ברירת המחדל היא  בהעדר הסכם ממון, כי הרכוש השייך לבני הזוג או הרכוש אשר נצבר לבני הזוג בעת נישואיהם יאוזן ויחולק ביניהם בחלקים שווים, וזו הסיבה העיקרית מדוע יש לערוך הסכם ממון במידה ולצד כלשהו רכוש רב.

כיצד ניתן לאשר הסכם ממון

הסכם ממון  בין בני זוג על מנת שיקבל תוקף משפטי יש לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה וזאת על פי סעיף 2 לחוק יחסי ממון בין בני זוג.

קיימת חובה על בני זוג נשואים לאשר את ההסכם בביהמ"ש שאחרת יכולות לצוץ בעיות כאלו ואחרות.

הצדדים חייבים להתייצב בפני השופט המאשר את ההסכם, השופט יברר עם בני הזוג אם הם אכן מבינים את ההסכם וחתמו עליו מרצונם החופשי. לאחר מכן, השופט מאשר את ההסכם ונותן לו תוקף של פסק דין.

הסכם הממון כפסק דין אינו ניתן לביטול אלא במקרים חריגים ביותר שאחד מבני הזוג הצליח להוכיח עושק, כפיה, טעות והטעייה, וכי ההסכם הושג במירמה.

מעטים המקרים בהם בתי המשפט מבטלים הסכם ממון שניתן לו תוקף של פסק דין.

לכן לפני כל חתימה על הסכם ממון יש להיוועץ בעו"ד אשר מומחה בתחום דיני המשפחה.
מספר טיפים לפני החתימה על הסכם ממון /גירושין על כל סוגיו

• לפנות לעו"ד המתמחה בדיני משפחה בלבד. הסכם שנערך ע"י עו"ד שאינו בקיא בתחום יכול להזיק מאשר להועיל.

• יש לנסח את סעיפי ההסכם באופן ברור שאינו פותח פתח לפרשנות.

• לא להשאיר נקודות פתוחות לשיקול דעת. כדאי לוודא עניינים כגון: רכוש, כספים, זכויות סוציאליות, עסק, לימודים, ירושות, מתנות, מועד פקיעת הנישואין וכו'.

• זכרו !! מה שלא כתוב לא ברור !!

• זכרו שההסכם מחייב את בני הזוג בלבד ולא את צד ג'.

• זכרו לאשר את ההסכם בביהמ"ש או בביה"ד במקרה של זוגות נשואים. במקרה של טרום נישואין אף אצל נוטריון, שאחרת ההסכם נטול תוקף משפטי.

• אין דרך חזרה מהסכם ממון שאושר בביהמ"ש. לעיתים נדירות ניתן להגיש תביעה לביטולו, אך סיכויי תביעה כזו אינם טובים.

• שינוי אחד הסעיפים בהסכם ממון, יכול להיעשות רק בהסכמת שני הצדדים ורק לאחר אישור ביהמ"ש.

שאלות ותשובות

1. למי תמליצי לחתום על הסכם ממון לפני הנישואין ?

על הסכם ממון טרם נישואין מומלץ לחתום למי שמביא עמו לנישואין רכוש רב יותר מהצד שכנגד. הסכם שכזה מעניק שקט נפשי, בטחון, מגן על השקעה כספית לא מאוזנת של מי מהצדדים.

נניח שהורים רוכשים דירה לאחד מבני הזוג, או נותנים כמתנת חתונה סכום כסף משמעותי,  והם מודאגים שבמקרב של פקיעת הנישואין הדירה תתחלק בין בני הזוג בחלקים שווים ושסכום הכסף שניתן ירד לטמיון.

ברוב המקרים, בין בני הזוג יש מחלוקות בעניין זה, מאחר והסכם טרום נישואין, מעליב, פוגע, יוצר חילוקי דעות אך שווה, כי הוא מעניק שקט נפשי.

אמנם חוק יחסי ממון מסדיר מפורשות עניין זה של רכוש של מי מבני הזוג ערב הנישואין, אולם לאחרונה אנו מוצאים יותר ויותר פסיקה הקובעת, כי אם צד מסויים רצה להוציא נכס מסויים ממסגרת השיתוף, היה עליו לערוך הסכם ממון במיוחד כשמדובר בדירת מגורים.

לסיכום, הסכם שכזה טוב לבן הזוג החזק יותר כלכלית וטוב להורים.

2. למי תמליצי לחתום על הסכם ממון בתוך הנישואין ??

לאלו שלא עשו זאת בתחילת דרכם על מנת לפתור מחלוקות קיימות, והסיכוי לקונפליקט עתידי הוא גבוה.

3. לאור כל מה שאמרת, האם המסקנה היא שכל זוג צריך הסכם ממון לפני הנישואין ??

לא בהכרח, במיוחד שאין לצדדים כל רכוש באופן מיוחד והם צוברים הכל יחדיו.

4. האם בתי המשפט פוסלים הסכמים לא חוקיים ?

כן, למשל  לא אושר הסכם שמקפח את האשה בצורה ברורה:

"התחייבות לקיים יחסי מין בוקר וערב, יחסי מין יהיו ללא הגבלה, תישן בעירום מלא כל לילה, לעולם לא תרים את קולה כנגדו, תמיד תציית ותשיב לשאלותיו, לא תקטע אותו בדיבורו " וכו'.

5. האם כדאי לקחת עו"ד לכל צד ??

כדאי ורצוי לכל צד להיוועץ בעו"ד מטעמו על מנת שיגן עליו. אמנם בחלק מהמקרים הן בהסכם טרום נישואין והן בהסכם אחר יכול עו"ד אחד לערוך את ההסכם עבור שניהם, באופן הוגן ונייטרלי ואין לו מחוייבות קודמת לאחד הצדדים, אולם, עדיין אני ממליצה שכל צד יקבל ייעוץ מעו"ד מטעמו,  ובמיוחד לצד שההסכם נכפה עליו.

6. מה חשוב לדעת לפני שחותמים על הסכם ממון ??

חשוב לדעת שאחרי אישור ביהמ"ש אין דרך חזרה, רק במקרים נדירים וחריגים,  ורק לאחר שהוכחה בעליל  טעות, הטעייה, עושק או כפייה רק אז ייעתר ביהמ"ש לביטולו, אם בכלל.

7. מה חשוב לכלול בהסכם ממון טוב ??

ההסכם צריך להתייחס לשתי תקופות בחיי בני הזוג: לתקופת החיים המשותפת בה הכל מתנהל על מי מנוחות ולמקרה של פירוד וגירושין.

כדאי לפרט ולהגדיר כל פרט ופרט כיד הדמיון הטובה עליכם, אך במסגרת מקובלת ולא מקפחת. כדאי להגדיר כיצד יתנהל משק הבית המשותף בתקופה זו וכיצד יתחלק הרכוש במקרה של פרידה.

8. על אילו סעיפים כדאי לוותר ועל אילו להתעקש ??

חשוב להתעקש על רכוש שרק צד אחד הביא לנישואין, אך חשוב להתעקש גם על השיוויון בנוגע לרכוש שיצבר בתקופת החיים המשותפים.

9. מה קורה למשל אם אחד מבני הזוג הוא בעל עסק ??

במקרה שכזה יש לקבוע מה יהא בגורל העסק במידה והעסק ישגשג בתקופה זו, או שמא יצבור חובות. מי נושא בחובות אלו ושל מי הפירות.

לייעוץ ראשוני עם תרצה נוה השאירו פרטים:

  כתובתינו
  רח' כנרת 5 ב"ב מגדל בסר 3 (קומה 35)
  03-7532601
  פקס: 03-7532602
  שעות פעילות
  א-ה מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  tirza@navelaw.co.il
  2021 © כל הזכויות שמורות
  לייעוץ ראשוני עם תרצה נוה
  חייגו עכשיו: 03-753-2601
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: