כיצד לחלק רכוש נדל"ן בתהליך גירושין

24.03.2021
כיצד לחלק רכוש נדל"ן בתהליך גירושין not found

במסגרת הסכם הגירושין מתבצע תהליך של איזון משאבים בין בני הזוג, כאשר המטרה היא לחלק באופן שווה – בהנחה שלא נחתם הסכם ממון והחלוקה נעשית על פי החוק הקיים – את הרכוש המשותף של שני הצדדים. מלבד כסף, עסק משותף ואפילו מוניטין, רכוש נדל"ן נחשב למוקד השכיח ביותר למחלוקות בעולם הגירושין. בשל כך, החלוקה של הנכס או ליתר דיוק ההתייחסות אליו בתוך הסכם הפרידה, עלולה לעכב את החתימה ולהביא להתארכות מיותרת של תהליך הגירושין כולו. חשוב ומומלץ ביותר, אם כן, להיעזר בעורך דין מומחה לדיני גירושין שיוכל לסייע לבני הזוג להגיע לעמק השווה ולחתום על הסכם המשביע את רצון שניהם.

ההתחייבות הכלכלית של שני בני הזוג כלפי הנכס – לא נעלמת עם הפרידה

בדרך כלל כאשר זוג מפריד כוחות ועובר להתגורר בנפרד, ישנו צד שעוזב וצד שנשאר לגור בבית המשותף. מתוך רצון לאזן משאבים בצורה הוגנת, כדי להניח את דעתם של שני הצדדים וליצור הסכם גירושין הוגן, אחת מהדרכים "לטפל" בנכס היא למכור אותו לצד שנשאר להתגורר בו, כאשר חצי מהשווי של הבית מתקזז עבור הצד השני מתוך ראיית הרכוש המשותף שלהם בכללותו.

עם זאת, כל עוד לא הועבר הנכס על שם בעליו ה"חדש" והבלעדי, בן הזוג מחויב להמשך החזרי התשלומים כפי שחתם בהסכם משכנתא, בעת רכישת הנכס. גם אם נעשה מיחזור משכנתא בעוד בני הזוג היו נשואים, אשר שינה את מסלול ההחזרים מקצה לקצה – למשל, במעבר מהלוואה סטנדרטית להלוואת "בלון", עדיין החובה להשיב את הכספים נותרת אחריותם של הלווים. 

איך אפשר להתמודד עם משכנתא שנותרו עוד שנים ארוכות להשלמתה?

בכדי לסיים את ההתקשרות הכלכלית של הצד העוזב מהצד שנשאר לגור בבית וגם הופך לבעליו באופן בלעדי, יש להעביר את הנכס על שמו ולבצע, אם יש צורך בכך, מיחזור משכנתא נוסף על מנת שיתאים לצרכים החדשים של הלווה היחידי. כדאי לקבל ייעוץ מקצועי ממומחים כמו ענק המשכנתאות, על מנת להבין לעומק ובצורה מושכלת, את ההשפעות של מיחזור משכנתא על ההוצאות השוטפות של בעלי הנכס ובעיקר כדי להתאים את תמהיל המשכנתא לצרכים הייחודיים של הלווה, שהפך ללווה יחידי כעת.

האם ניתן לפנות לדרך אחרת בכדי לסיים את ההחזרים ולהתגרש באופן סופי?

בדרך כלל, הבחירה להמשיך ולגור בבית המשותף מתאימה למשפחות בהן ישנם ילדים קטנים, הזקוקים ל"עוגן" של הבית המוכר שבו התגוררו כל חייהם. אם זה לא המצב ויש רצון משותף של בני הזוג לשעבר למכור את הבית, ניתן לעשות זאת ולהשתמש בתמורה על מנת לסגור את המשכנתא, כאשר החלק שנותר יתחלק בין הצדדים. הרבה זוגות שמתגרשים מעדיפים לפנות לדרך זו, בעיקר כדי להשאיר את העבר מאחור ולהשקיע את הכסף ברכישה של דירה אחרת, שתהיה בסיס להתחלה של חיים חדשים בנפרד.

כתובתינו
רח' כנרת 5 ב"ב מגדל בסר 3 (קומה 35)
03-7532601
פקס: 03-7532602
שעות פעילות
א-ה מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
tirza@navelaw.co.il
2021 © כל הזכויות שמורות
לייעוץ ראשוני עם תרצה נוה
חייגו עכשיו: 03-753-2601
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: